اخبار و رویدادها

دلایل واهی؛ علت ندادن ویزا به استارتاپ های ایرانی!

خود را معرفی بفرمایید و بفرمایید دستگاه شما چه کاری انجام می‌دهد؟

بنده سمیه اکبری بنیانگذار استارتاپ انرژاین و فارغ التحصیل از رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی در دو گرایش ساخت و تولید و سیالات و در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش تبدیل انرژی هستم. نام این استارتاپ ترکیبی از انرژی و آینده است و با شعار انرژی آینده این استارتاپ را راه اندازی کردم که در محور محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر فعالیت دارد. این دستگاه از زباله انرژی تولید می‌کند. شروع این ایده از ایده تبدیل انگور به سرکه توسط مادرم شکل گرفت و در نهایت به ایده ای تبدیل شد که از مواد فسادپذیر، انرژی تولید می‌کند.

این دستگاه چطور زباله را به انرژی تبدیل می‌کند؟

این دستگاه زباله‌های غیرپلاستیکی، همچون پسماند مواد غذایی را دریافت می‌کند و خروجی گاز، برق، آب و کود می‌دهد. این دستگاه در 3 فاز صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی قابل تولید است و نوع خانگی آن ابعاد یک یخچال را دارد و تمام زباله‌های غیرپلاستیکی را می‌تواند به عنوان ورودی دریافت کند.

هزینه این محصول چقدر است؟ آیا هزینه آن برای مصارف خانگی مقرون به صرفه است؟

با توجه به پایین آمدن قیمت دلار در حال حاضر، قیمت تمام شده آن برای خریداران حدود 16 الی 18 میلیون تومان است و اگر مصرف کننده هر روز به دستگاه زباله بدهد در کمتر از دو سال هزینه خرید دستگاه برای خریدار باز می‌گردد. در حالت صنعتی نیز مدت زمان بازگشت هزینه اولیه بستگی به مقدار ورودی زباله دستگاه دارد.

ظرفیت دستگاه خانگی برای دریافت زباله چقدر است؟

ظرفیت دستگاه در حالت خانگی روزانه 10 کیلوگرم زباله است (البته تا 50 کیلوگرم نیز قابلیت بزرگ شدن دارد) که این مقدار زباله، 4 مترمکعب گاز، 2 کیلووات برق، 2 و نیم لیتر آب و 6 کیلوگرم کود می‌دهد و تمام این انرژی‌های به دست آمده در مصارف خانگی قابل استفاده هستند و حتی کسانی که گاز آن را نیاز نداشته باشند می‌توانند گاز را به برق تبدیل کنند. انرژی‌های دستگاه انرژاین تبدیل پذیر هستند و مصرف کننده می‌تواند برق را به اداره توانیر شرکت برق بفروشد.

ظرفیت دستگاه در حالت صنعتی و نیمه صنعتی چقدر است؟

این دستگاه در حالت صنعتی و نیمه صنعتی ظرفیت بسیار بیشتری دارد. نیمه صنعتی برای مصارف هتل، رستوران، بیمارستان، پادگان، زندان و … است و صنعتی برای مصارف کشاورزی (مثلا در باغ، میوه‌های خراب، شاخ و برگ درختان و … ورودی دستگاه هستند)، کارخانه‌های صنایع تبدیلی و کارخانه‌های مواد غذایی که زباله‌های تر دارند. در این حالت ورودی زباله آن‌ها بالای یک تن در روز برآورد می‌شود.

آیا این دستگاه را ثبت اختراع کردید؟

بله در ایران ثبت اختراع شده است و همچنین پذیرش یو اس پتنت (US patent) را نیز گرفته است. یو اس پتنت سه مرحله دارد که شامل: accept، publish و grant است که دستگاه من در مرحله اول است که وارد سیستم شده است و تایید شده است. برای هزینه ثبت اختراع دستگاه، از صندوق پژوهشگران کمک مالی گرفته شد.

کمی بیشتر در رابطه با مدل کسب و کار خود برای ما توضیح دهید.

در حال حاضر 5 دستگاه تولید و 4 دستگاه فروخته شده است. مدل‌های درآمدی در حالت خانگی تنها فروش دستگاه است و گرفتن کود از منازل و فروش آن. در حالت صنعتی و نیمه صنعتی در بحث تولید انرژی نیز می‌توان با شرکت‌ها مشارکت داشت و گاز را به برق تبدیل کرد و به شرکت توانیر فروخت.

تیم انرژاین شامل چند نفر است؟

من طراحی کار را به تنهایی آغاز کردم ولی در ساخت آن از دوستانم کمک گرفتم ولی دخالتی در سهام نداشتند و به صورت مشارکتی با من همکاری داشتند. ولی در حال حاضر به دلیل گستردگی کار، در بخش ساخت و فروش تیمی شکل گرفته است.

آیا در حالت صنعتی فروش داشته اید؟

در ایران خیر اما در خارج از ایران در حال مذاکره هستیم.

آیا نمونه مشابه این دستگاه وجود دارد؟

نمونه مشابه آن در تبدیل گاز از زباله وجود داشته اما تجمیع تمام انرژی‌ها در یک دستگاه تا به حال وجود نداشته است.

چرا در ایران مشابه این محصول کار نشده است؟

در ایران به دلیل ارزان بودن انرژی کم تر به سمت این دستگاه می‌روند ولی از طرفی نیز یکی از بهترین منبع‌های درآمد این دستگاه صادرات است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که به دلیل هزینه بالای انرژی در کشورهای دیگر، این دستگاه در سایر کشورها جایگاه مناسب‌تری دارد.

آیا تاکنون جذب سرمایه داشته اید؟

صحبت‌هایی در راستای سرمایه گذاری هم در داخل و هم خارج از ایران داشتیم اما هیچ کدام در حال حاضر به توافق نرسیده است. تمام هزینه‌های تولید تا به این مرحله را خودم پرداخت کردم و فکر می‌کنم در استارتاپ های تولید محور، بهتر است با سرمایه شخصی کار پیش برود تا اختیار بنیانگذار محدود نشود.

آیا در شتاب دهنده و یا فضای کار اشتراکی استقرار داشتید؟

خیر. جایی که در حال حاضر در آن استقرار داریم زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف (پارک علم و فناوری دانشگاه شریف) است که با طرح اختراع توانستم به آن ورود کنم؛ هرچند زمان زیادی در اینجا حضور ندارم و غالبا برای برگزاری جلسات و انعقاد قراردادها از این مکان استفاده می‌کنم.

نوشته و گزارش: مرتضی قدسی

منبع
Ecomotive
برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن